Udstillingsresultater 2006

TT Christmas show 26.11.06. in Hårslev, Fyn. Judged by Thorbjørn Skar, S.   34 TT's

Baby han /Babypuppy  dog SL BOB Dawa's Dino-Lamleh Marina Due
SL Heruka-Cheerio von Lu-Khang Dorte Hansen
Baby tæve/Babypuppy bitch SL BOS Dawa's Donna Tashi-Lamleh Kirsten og Lars Fogh Iversen
SL Amazing Chiwa Chang-Po Winnie Porse og Peter Krogh
Hvalphan /puppy dog SL Shonu Sussie og Carsten Rasmussen
Hvalp tæve/puppy bitch SL  BOB Lokhi Lone Damm Andersen

Hanner/ Dogs

Champion 1,1 CK BOS CH KaTaYa's Eddie-Lamleh Merethe Breilev
1,2 CK (2) CH Patou's Grand Gordon Rikke Jeppesen
1,3 CH Blue Blossum Ivanhoe Malene & Jørgen Nisbeth 
Unghund/youth 1,1 CK, cert. (3) Patou's Hecktor Eva Mathiesen & Maj-Britt Christensen
1,2 SL Buddha's Eyul Ampo Sherab Anne Kirsten Kirkegaard Arvid
1,3 SL Buddha's Eyul Tenzing Rabten Vivian Kristensen
1,4 Buddha's Eyul Lhundup Kalsang Jesper Tougaard Nielsen
1,5 Patou's Hilton Hanne Jensen
Åben/Open 1,1 CK (4) Soderups Polo Ilse Tams
1,2 Wang Nagpo von Nama Schu Marina Due
2. p.  Patou's Gaio Jan & Gitte Fjeldsted
Senior 1,1 CK BIR senior CH KaTaYa's Eddie-Lamleh Merethe Breilev
1,2  CH Blue Blossum Ivanhoe Malene & Jørgen Nisbeth

Bitch/tæver

Champion
1,1, CK (4) CH Dawa's Lady Lucille Ruth & Merethe Breilev
1,2 CK CH Dawa's Miss Millecent D & L. Petersen
1,3 CK CH Chiwa vom Ba-Ge-Rj Dorte Hansen
1,4 Malishar's Tara Giri Marianne D. Dons
Unghund/Youth

 

1,1 CK Maitri's Sakya Nyima Tha-Chung Susanne Laurberg
1,2 Patou's Honni Jan & Gitte Fjeldsted
1,3 Buddha's Eyul Bu-Wa Sipo Jennie Søderberg
2. p. Brightly's Exculsive-Eliza Grete Pedersen
Mellem/Interm. 1,1 CK, cert. BIR Lepadian's Afroditte Nancy Lykke Nielsen
1,2 Taragiri Chiya-Lamleh Ilja Lawaetz
Åben/open 1,1 CK (2) Lhazal's Sis A-Zal Siri Wangen
1,2 CK Patou's Miss Gipsy Eva Mathiesen
3. p. (?) Buddha's Dronpa Thubten Tine Boutrup
Senior 1,1 CK (3) CH KaTaYa's Little Big Mamma Eva Mathiesen
2. p. Mic-Ken-Tanna's Sherpa of Ronja Ulla Lægs

 

International show in Herning 5.11.06  - judge by Rene Sporre-Willies, Sweden
Hvalp/puppy

L

Gi-Lin von Lu-Khang Birgitte Brønniche

Dogs

Champion  1,1 CK, res. CACIB CH Patou's Grand Gordon Rikke Jeppesen
Unghund/Youth 1,1 SL Patou's Hilton Hanne Jensen
1,2 Buddha's Eyul Ampo Sherab Kisser Arved
Åben/open 1,1 CK, CAC, BOB - CACB Patou's Gaio Jan & Gitte Fjeldsted
? ? ?
Bitch/tæver
Champion 1,1 CK CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
Unghund/youh 1,1 CK Maitri's Sakya Nyima Tha-Chung Susanne Laurberg
1,2 CK Patou's Hedda Eva Mathiesen
2. p. Patou's Honny Jan & Gitte Fjeldsted
Mellem/interm 1,1 CK CAC, CACIB BIR Lepadian's Afrodite Lamleh Nancy Lykke Nielsen
2. p.  Dari Tamba's Kunga Annette Skånstrøm
Åben/open
1,1 CK Patou's Gabriella Maj-Britt Christensen
2. p. Buddha's Dronpa Tubten Tine Boutrup
2. p.  Tor-Ma Budha von Lu-Khang Tine Boutrup

 

National show in Karlslunde, 15.10.06.  Judged by Kerstin Nilsson, DK

Hvalp/puppy

SL  BIR hvalp, BIS III Buddha's Eyul Lhundup Kalsang Anette og Jesper Tougaard Nielsen

Dogs

Champion  1,1 CK BOS CH Patou's Grand Gordon Rikke Jeppesen
1,2 CK CH Dawa' Herkules Marina & Frank Due
2. p. CH Blue Blossum Ivanhoe Malene & Jørgen Nisbeth
Unghund/youth 1,1 SL Patou's Hecktor Eva Mathiesen & Maj-Britt Christensen
2. p. Patou's Harco Eva Mathiesen
Åben/open 1,1  Wang Nagpo v. Nama Schu Marina Due
2. p.  Soderups Polo Ilse Tams
Bitch/tæver
Champion 1,1 CK BIR CH Tenzing Pema-Norbu Bente Rytter Jørgensen
1,2 CK CH KaTaYa's Ida-Ida Ruth & Merethe Breilev
Unghund/youth 1,1 CK Tenzing Shakti of Lafayette Brian Rytter Jørgensen
1,2 Patou's Hedda Eva Mathiesen
1,3 Brightly's Exclusive-Eliza Sesilie Grete Pedersen
1,1 Taragiri Chu-Chu Lamleh Anni Skytte
Mellem/intermed.
1,2 Patou's Gabriella Maj-Britt Christensen
Åben/open 1,1 CK CAC Dawa's Lady Lucille Ruth & Merethe Breilev
1,2 CK J'Tui Lamleh von Kamal a Schila Merethe Breilev
2. p. Blue Blossum Klara Christian Bendix og Elsebeth Olesen

 

Int. dogshow in Ballerup 16.9.06. Judged by Marit Sunde, N. 

Dogs/hanhunde

Champion

1,1 CK, BOS CH Patou's Grand Gordon Rikke Sigersted Jeppesen
1,2 CK CH  KaTaYa's Victory Lamleh Jan & Synnøve Bang Jacobsen
1,3 CK CH Blue Blossum Ivanhoe Malene & Jørgen Nisbeth

Intermed./mellemklasse

2. p. Patou's Gabriel Ulla Jeppesen

Open/åben

1,1 CK, CAC,  Chambana Dzay-Po lamleh Janette Fröberg, SF
1,2 CK CH Thu-Sangs Jarami Joy of Alilah Christina Weilander, S. 

Senior

1,1 CK BOB senior CH Blue Blossum Ivanhoe Malene & Jørgen Nisbeth

Bitch/tæver

Champion

1,1 CK CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen

Youth/unghund

1,1 CK Schaka-Ta's Wah-Yanda Inger Johannesen, N.
2. p. Brightly's Exclusive-Eliza Grete Pedersen

Mellem./intermed.

1,1 CK  CAC, CACIB. BOB Ti La Schu Passion for Black Magic S. & K. Rauhut, D.

Open/Åben

1,1 CK, res. CACIB Zazaran Iceprincess Ritta Kokkonen, SF
1,2 CK Masseiatis Ambitiouus Girl Christina Weilander, S. 

 

National show in Silkeborg, September 2nd. 2006 judged by Margaretha Sundquist, S.

Hvalp/puppy SL BOB Puppy Patou's Hilton Hanne Jensen
SL Buddha's Eyul Tenzing Rabten Vivian Kristensen
L Patou's Hector E.Mathiesen & M.  Christensen
SL  Buddha's Eyul Bu-Wa Simpo Jennie Søderberg
SL Patou's Honni Jan & Gitte Fjeldsted

Dogs

Champion 1,1 CK BOS CH Taragiri Mon-Za Charlotte Englund
Unghund/ 1,1 CK, Patou's Gaio Jan & Gitte Fjeldsted
1,2 Buddha's Dadpa Lhamo Irene Hansen
Åben/open 1,1 CK CAC Wang Nagpo von Nama Schu Marina M. Due

Bitch/tæver

Champion
1,1, CK  BOB CH Malishar's Tara-Giri Marianne D. Dons
1,2 CK CH Dawa's Miss Millecent D & L. Petersen
Unghund/Youth

 

1,1 CK Maitri's Sakya Nyima Tha-Chung Susanne Laurberg
1,2 CK Wang Wang Bowmore Charlotte Englund
2. p. Dari Tamba's Lhamo Irene Overgaard
  1,1 CK CAC Taragiri Chu-Chu Lamleh Anni Skytte
1,2 CK Patou's Gabriella Maj-Britt Christensen
1,3 Buddha's Dronpa Thubten Tine Boutrup
Åben/open 1,1 CK Cheerio Hinayana Niels Lænø
1,2 CK Dawa's Lady Lucille Merethe og Ruth Breilev
1,3 Tor-Ma Buddha von Lu-Khang Tine Boutrup
Veteran 1,1 CK CH Patou's Esja Maj-Britt Christensen

 

National show in Vildbjerg, September 2nd. 2006 judged by Anne-Marie Hausted, N.

Baby/Babypuppy SL  Gi-Lin von Lu-Khang Birgitte Brønniche
Hvalp/puppy SL BOB puppy Patou's Hilton Hanne Jensen
SL Patou's Hector E.Mathiesen & M. Christensen
SL Patou's Hedda Eva Mathiesen
SL Patou's Honni Jan & Gitte Fjeldsted

Dogs

Champion 1,1 CK BOS CH Dawa's Herkules Marina M. Due
Mellem/interm. 1,1 Patou's Gaio Jan & Gitte Fjeldsted
1,2 Buddha's Dadpa Lhamo Irene Hansen
Åben/open 1,1 Wang Nagpo von Nama Schu Marina M. Due

Bitch/tæver

Champion
1,1, CK  BOB CH KaTaYa's Ida-Ida Ruth & M. Breilev
1,2 CK CH Dawa's Miss Millecent D & L. Petersen
Unghund/Youth

 

1,1 CK Maitri's Sakya Nyima Tha-Chung Susanne Laurberg
1,2 Maitri's Sar-pa Nyima Bu-Mo Frank & Johanne Toftegaard
2.p. Maitri's Sangmu Nyima Che-Zhe Karl og Christa Werge
Mellem/intermed. 1,1 CK CAC Taragiri Chu-Chu Lamleh Anni Skytte
1,2 CK Patou's Gabriella Maj-Britt Christensen
1,3 Patou's Miss. Gipsy Eva Mathiesen
1,4 Buddha's Dronpa Thubten Tine Boutrup
Åben/open

 

1,1 CK Sofie of Sjo-Who-Sji-Bib Søren Therkelsen
1,2 CK Cheerio Hinayana Niels Lænø
1,3 Zem-Zem Isabella Johanne & Frank Toftegaard
1,4 Tor-Ma Buddha von Lu-Khang Tine Boutrup
Veteran 1,1 CK  CH Patou's Esja Maj-Britt Christensen

 

4 times int. show in Brøndby - 31.7. judged by Poul Stanton S. 

Dogs

Intermed.  1,1 CK Patou's Gabriel Ulla Jeppesen
Åben/open 1,1 CK, CAC, CACIB,BOB  Atisha's Blazing Black Adder S. & K. Rauhut, D.
1,2 CK res.CACIB CH Falamandus Frou-Frou Tanja Hakamo, SF
1,3 CK NCH Araki Stix & Stones Anne-Catrine Wolden, N. 
1,4 Wang Nagpo v. Nama Schu Marina Due
Bitch/tæver
Champion 1,1 CK, CACIB BOS CH Falamandus Gyalo Gagnante Tanja Hakamo, SF
1,2 CK CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
ANan 1,1 CK, CAC, res.CACIB Araki Adream Cometru Tanja Hakamo, SF
1,2 CK Ti La Schu Passion for Black Magic S. & K. Rauhut, D.

 

4 times int. show in Brøndby - 30.7. judged by Zidy Munsterhielm-Ehnberg, Fl.

Puppy bitch SL BOB puppy Patou's Honni Jan og Gitte Fjeldsted

L

Lepadian's Rowena Ravenclaw-Lamleh Christina Ibsen

Dogs

Champion 1,1 CK CH Patou's Grand Gordon Rikke Jeppesen
Mellem/Intermed. 1,1 CK Patou's Gabriel Ulla Jeppesen
1,2  Patou's Gaio Jan og Gitte Fjeldsted
Åben/open 1,1 CK,CAC,CACIB BIM Falamandus Issu De Lion Tanja Hakamo, SF
1,2 CK res.CACIB Scapegrace I'm the one Christina Persson
1,3 CK CH Falamandus Frou-Frou Tanja Hakamo, SF
1,4 SCH Dorje's Ka Khor Byed Lo Lena Larsmann, S. 
1,5 Wang-Nagpo v. Nama Schu Marina Due
1,6 Atisha's Blazing Black Adder S. & K. Rauhut, D.
Bitch/tæver
Champion 1,1 CK, BOB CACIB CH Falamandus Gyalo Gagnante Tanja Hakamo, SF
1,2 CK,res.CACIB CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
1,3 CK  CH Dorje's Yum-Cunii-Ja Lena Larsman, S. 
Mellem/interm. 1,1 CK  CAC Ti La Schu Passion for Black Magic S. & K. Rauhut, D.
Åben/open 1,1 Dawa's Lady Lucille M. & R. Breilev

 

4 x int. show in Brøndby - 28.7.06   Judge  Schila Verhulst, CA

Puppy SL, BOS puppy Brightly's Exclusive-Eliza Grethe Pedersen

Dogs

Åben/Open 1,1 CK BOB, CACIB,CAC Atisha's Blazing Black Adder S. & K. Rauhut, D.
1,2 CK, res. CACIB CH Falamandus Frou-Frou Tanja Hakama, SF
1,3 NCH Araki Stix & Stones Anne-Catrine Wolden, N. 
1,4 SCH Dorje's Ka Khor Byed Lo Lena Larsmann, S. 
Bitch/tæver
Champion 1,1 CK, BOS CACIB CH Falamandus Gyalo Gagnante Tanja Hakamo, SF
1,2  CH KaTaYa's Ida-Ida R. & M. Breilev
1,3  CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
Mellem./intermed. 1,1 CK  CAC, res.CACIB Ti La Schu Passion for Black Magic S. & K. Rauhut, D.
Åben/open 1,1 CK NCH Shaka-Ta's Quiara Liv Andersen

 

4 times int. show in Brøndby - 27.7. judged by T. Nethercott, GB

Puppy - dog SL BOB puppy Patou's Hecktor E.Mathiesen & M. Christensen
Puppy - bitch SL Patou's Honni Jan og Gitte Fjeldsted
Dogs
Champion 1,1 CK CH Patou's Grand Gordon Rikke Jeppesen
1,2 CK CH KaTaYa's Victory Lamleh Synnøve B. Jacobsen
Mellem/Intermed. 1,1 CK Patou's Gabriel Ulla Jeppesen
1,2 CK Patou's Gaio Jan og Gitte Fjeldsted
Åben/Open 1,1 CK,CAC,CACIB BOB Atisha's Blazing Black Adder S. & K. Rauhut, D.
1,2 CK res.CACIB Falamandus Issu De Lion Tanja Hakama, SF
1,3 CK CH Falamandus Frou-Frou Tanja Hakama, SF
1,4 CK Scapegrace I'm the one Christina Persson
1,5 CK Araki Stix & Stones Anne-Catrine Wolden, N. 
Bitch/tæver
Champion 1,1 CK, BOS CACIB CH KaTaYa's Ida-Ida R. & M. Breilev
1,2 CK CH Dorje's Yum-Cunii-Ja Lena Larsmann, S.
1,3 CK CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
Mellem/interm. 1,1 CK CAC,res.CACIB Ti La Schu Passion for Black Magic S. & K. Rauhut, D.
1,2 CK Araki Aream Comtru Tanja Hakama, SF
1,3 Patou's Gabriella M. Christensen
Åben/Open 1,1 CK Schaka-Ta's Quiara Liv Andersen, N
2.p. A-Shan-Ti Liv Andersen, N

 

International show in Ålborg, 17.6.06   Judged by Andreas Schemel, A.
Dogs
Champion 1,1 CK BOB, CACIB CH Silveridge McCloud Hermit Søren Therkelsen
1,2 CK, res. CACIB CH Dawa's Herkules Marina M. Due
Mellem/Inte rmed. 1,1 CK CAC Buddha's Dadpa Lhamo Irene Hansen
Åben/Open 1,1 CK Wang Nagpo von Nama-Schu Marina M. Due
Bitch/tæver
Champion 1,1 CK, BOS CACIB CH KaTaYa's Ida-Ida R. & M. Breilev
1,2 CK CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
1,3 CK Chiwa Vom Ba-Ge-Rj Dorte Hansen
Interm. 1,1 CK Patou's Miss Gipsy Eva Mathiesen
1,2 Buddha's Dronpa Thubten Tine Boutrup
Open. 1,1 CK res. CACIB Sofie Of Sjo-Who-Sji-Bib I.Stegmeijer, c/o Søren Therkelsen
1,2 CK Dawa's Lady Lucille R. & M. Breilev
Veteran 1,1 CK BOB veteran CH Patou's Esja Maj-Britt Christensen

 

International show in Hillerød, 6.5.06  Judged by Birthe Scheel, DK
Dogs
Champion 1,1 CK BOB, CACIB Tazzjazz Crash Boom Bang Kristina Forsberg, S 
1,2 CK, res. CACIB Blue Blossom Ivanhoe M. & J. Nisbeth
Mellem/Intermed. 2. p. Thanee's Spy in Black Ruth og Leif Madsen
Åben/Open 1,1 CK, cert. Patou's Grand Gordon Rikke Jeppesen
Senior 1,1 CK BOB senior Blue Blossom Ivanhoe M. & J. Nisbeth
Bitch/tæver
Mellemklasse/Intermed.
1,1 CK Patou's Miss Gipsy Eva Mathiesen
2. p. Patou's Gabriella Maj-Britt Christensen
Åben/open
1,1 CK, cert. BOS, CACIB Tazzjazz Bumble Bee Tatiana Vetter, S.
1,2  Tazzjazz Atractive Joy Kristina Forsberg
Veteran 1,1 CK BOB veteran CH Patou's Esja Maj-Britt Christensen

 

National dogshow in Årslev 22.4.06 - judged by Angela Bruggemann, Germany
Baby/Babypuppy - dogs SL BIR baby puppy Patou's Hilton Hanne Jensen
SL Patou's Hecktor Eva Mathiesen & Maj-Britt Christensen
Baby/Babypuppy - bitch SL Patou's Hedda Eva Mathiesen
SL Patou's Honni Jan & Gitte Fjeldsted
L Wang-Wang Bowmore Charlotte Englund
Hvalp/puppy SL BIR hvalp -BIS puppy 2 Maitri's Sakya Nyima Tha-Chung Susanne Laurberg
SL Maitri's Sar-Pa Nyima Bu-Mo Frank og Johanne Toftegaard
SL Mairi's Sangmu Nyima Che-Zhe Karl og Christa Werge
SL Raahøjs Akar Ang-Ki Na Niels Lænø
Dogs
Champion 1,1 CK BOS + BIR Senior CH Blue Blossum Ivanhoe Malene & Jørgen Nisbeth
1,2 CK CH KaTaYa's Victory Lamleh Synnøve B. Jacobsen
1,3 CK CH KaTaYa's Eddie Lamleh Merethe Breilev
Unghund/Youth 1,1 CK, CAC  BIS youth 3 Patou's Gabriel Ulla Jeppesen
1,2 SL Patou's Gaio Jan & Gitte Fjeldsted
Mellem/intermed.  1,1 CK Buddha's Dadpa Lhamo Irene Hansen
Åben/open 1,1 Soderup's Polo Ilse Tams
1,2 Blue Blossom Konrad Christian Bendix
1,3  Cumpa von Lu-Khang Bente Micski & Peter Brodersen
Bitch/tæver
Champion
1,1, CK BIR - BIS 2 CH Chiwa Vom Ba-Gi-RJ Dorte B. Hansen
1,2 CK CH Dawa's Miss Millecent D & L. Petersen
Unghund/Youth

 

1,1 CK  Taragiri Chu-Chu lamleh Anni Skytte
1,2 SL Patou's Gabriella Maj-Britt Christensen
1,3  Lepadian's Afroditte Nancy Lykke Nielsen
Mellem/intermed.  1,1 CK Patou's Miss Gipsy Eva Mathiesen
1,2 CK Buddha's Dronpa Thubten Tine Boutrup
Åben/open 1,1 CK - CAC Malishar's Tara Giri Marianne D. Dons
1,2 CK Cheerio Kyas-Ma von Lu-Khang Hanne Mathiasen
1,3 CK J'Tui Lamleh v. Kamal a Schila Merethe Breilev
1,4 CK Zem-Zem Isabella Johanne og Frank Toftgård
1 upl Cheerio Hinanyana Niels Lænø
1 upl KaTaYa's Maja lamleh Lotte Pedersen
1 upl Bhaki von Lu-Khang Dorte B. Hansen
1 upl Blue Blossom Katja Chr. Bendix
Veteran 1,1 CK - BIS 4 veteran CH Patou's Esja Maj-Britt Christensen

 

National dogshow in Hedensted 1.4.06 - judged by Hans Erik Petersen, DK

Baby/Babypuppy SL  Wang-Wang Bowmore Charlotte Englund
Hvalp/puppy SL Maitri's Sakya Nyima Tha-Chung Susanne Laurberg
Dogs
Champion 1,1 CK BOS CH Dawa's Herkules Marina M. Due
Unghund/ 1,1 CK, cert. Patou's Gaio Jan & Gitte Fjeldsted
1,2 Buddha's Dadpa Lhamo Irene Hansen
Bitch/tæver
Champion
1,1, CK  CH Dawa's Miss Millecent D & L. Petersen
Unghund/Youth

 

1,1 CK cert. Patou's Gabriella Maj-Britt Christensen
1,2 Buddha's Dronpa Thubten Tine Boutrup
2.p. Lepadian's Afroditte Nancy Lykke Nielsen
Åben/open 1,1 CK J'Tui Lamleh v. Kamal a Schila Merethe Breilev
2.p KaTaYa's Maja lamleh Lotte Pedersen
Veteran 1,1 CK BIR - BIS 4 veteran CH Patou's Esja Maj-Britt Christensen

 

International dogshow in Odense, 18.2.06  Judged by Kitty Sjong, DK. 
Dogs
Champion

 

1,1 CK CACIB BOS CH Dawa's Herkules Marina M. Due & Frank Due
1,2 CK   CH KaTaYa's Eddie Lamleh Merethe Breilev
Unghund/Youth 1,1 CK Buddha's Dadpa Lhamo Irene Hansen
1,2  Patou's Gaio Jan & Gitte Fjeldsted
2.p Kuai Le Gou's Jinsei Jasou Helle Sehested Rosendal
2.p Patou's Gabriel Ulla Jeppesen
Mellem/intermed. 1,1 CK CAC, res.CACIB Patou's Grand Gordon Rikke S. Jeppesen
Åben/open 1,1 CK  Wang Nagpo von Nama Schu Marina M. Due
2.p Tibatz Sherpa J. & S. Durup
Senior 1,1 CK Dawa's Samson Kirsten Dürr, G.
Tæve/bitch
Champion 1,1 CK, rec. CACIB CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
Unghund/youth 2. p Buddha's Dronpa Tubten Tine Boutrup
2. p Lepadian's Afrodite-Lamleh Nancy Lykke Nielsen
Mellem/Intermed. 1,1 CK Cheerio Kyas-Ma von Lu-Khang Hanne Mathiasen
Åben/open 1,1 CK CAC, CACIB BIR Cheerio Fain Yaphin Lu-Khang Chistel Hoppe, G. 
1,2 CK  J'Tui Lamleh v. Kamal a Schila Merethe Breilev
1,3 Chihosang Omah Lhamo's Queeny Buggemann, G. 
1,4 Cheerio Hinayana Niels Lænø

Flere resultater : 2005 - 2007 - 2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012- 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 

Klik på årstallet for at se de pågældende udstillingsresultater

 

Til top