Udstillingsresultater 2008

Christmasshow in Odense 22.11.08. judged by Hanne Leine-Jensen

Babypuppy/Baby

SL, BOB baby Dari Tamba's Wangmo Rie Grønne
SL, 2 Tenzing Kiki of Konrad Sanne Andersen
SL, 3 Cheerio Me-Lha Lu-Khang Hanne Mathiesen
SL, 4 Amazing Chiwa Emyo Vivian Glejbøl
SL, 5 Amazing Chiwa Eshin Birgit Kandelsdorff

Puppy/hvalp

SL, BOB puppy

Dawa's Joe-Joe Lamleh Mariann & Karsten Olsen
SL, 2 Maitri's Ceba Lhak-Pa Isito Annette Dietz

Dogs/hanhunde

Champion

Ex. 1 CH Patou's Gaio Jan og Gitte Fjeldsted
Ex. 2 CH Dawa's Herkules Marina M. Due

Junior

VG1 Cheerio Licorice Allsorts Annette Johansen
G Zelandonis Midsommer's Mister Kenzo Ilse Mikkelsen
G Chilu's Spader Kung Dorte Jansen

Interm./Mellem

Ex 1 Patou's Ishan De-Khela Lena Brøndberg
G Ômsikka's Astor af Ricko Anette Boye Andersen

Open/åben 

Ex. 1, BOS, CAC Patou's Hilton Hanne Jensen
VG2 Buddha's Dadpa Lhamo Irene Hansen
G Taragiri Chen-Po-Lamleh Anette Baes
Bitches/tæver

Champion

Ex. 1. BOB  CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen

Junior

VG1 Jo'lhi von Lu-Khang Hanne Mathiesen
VG2 Amazing Chiwa Despa Dorte Hansen
VG3 Buddha's Gyalwa Kunga Lhamu Tine Boutrup
G Qanda Lhi's E' Jamba Elin & Jørgen Overby Kiel
G Amazing Chiwa Dharma Charlotte Tøgersfelt

Interm./Mellem

Ex. 1, CAC Lamlux Emma-Brightly Søren Therkelsen
VG2 Malishar's Mingma-Taragiri Marianne D. Dons
VG3 Nava Naima Binti Lotte Pedersen
G Patou's Isja De-Khela Nancy Nielsen

Open/Åben

Ex. 1 Patou's Gabriella Eva Mathiesen
Ex. 2 KaTaYa's Maya-Lamleh Lotte Pedersen
 

International (nordic winner) show in Herning, 8.11.08. Judged by Lene K. Jacobsen, DK

Dogs/hanhunde

Champion

Ex. 1. BOB Nordic Winner CH Millington's O'Mally Patricia Eklöv, S.
Ex 2 res. CACIB CH Patou's Hecktor E. Mathiesen & M. CHristensen
Ex. 3 CH Lhazhal's Btsanop Gyad Siri Wangen, N. 
Ex. 4 CH Patou's Gaio Jan og Gitte Fjeldsted

Junior 

Ex 1 CAC E'Tschö-Go-La Reting Sangmo La Mani Søren Therkelsen
Ex 2 Beachboy Bono Mandala-Decama Eva Fuzeseri, Hungary
Ex 3 Falamandus Mon Monopole K. Tuitavainen, Finland

Intermed./mellemklasse

Ex. 1 Patou's I'm a Fighter M. Christensen & E. Mathiesen
VG 2 Patou's Ishan De-Khela Lena Brøndberg
VG 3 Ômsikka's Astor af Ricko Anette Boye Andersen

Open/Åben

Ex. 1 Buddha's Dadpa Lhamo Irene Hansen
Ex. 2 Patou's Hilton Hanne Jensen
Bitches/tæver

Champion

Ex. 1. CACIB CH Patou's Miss Gipsy Eva Mathiesen
Ex. 2 Lhazhal's Sis A-Zal Siri Wangen, N. 

Junior

Ex.1 CAC, BOS, Nordic Winner Lamlux Emma Brightly Søren Therkelsen

Interm./mellem

Ex. 1 Nava Naima Binti Lotte Pedersen
VG 2 Patou's Isja De-Khela Nancy L. Nielsen

Open/Åben

Ex. 1, res. CACIB Patou's Gabriella E. Mathiesen
Ex. 2 Ka Ta Ya's Maya-Lamleh Lotte Pedersen
Ex. 3 Kyang's Rin-Por Mi-Togs-Par Gunilla Klang
Ex. 4 Buddha's Dronpa Thubten Tine Boutrup
 

National, Års 11.10.08. Judged by Leif Ragnar Hjorth, N. 

Dogs/hanhunde

Champion

Ex. 1. BOS CH Patou's Gabriel Ulla Jespersen

Junior 

Ex 1 CAC E'Tschö-Go-La Reting Sangmo La Mani Søren Therkelsen
G Zelandonis Midsommer's Mister Kenzo Ilse Mikkelsen

Open/Åben

VG 1 Buddha's Dadpa Lhamo Irene Hansen
G Tibatz Sherpa Susan og Jesper Durup
Bitches/tæver

Champion

Ex. 1.  CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen

Junior

Ex.1 CAC, BOB, BOB junior Lamlux Emma Brightly Søren Therkelsen

Interm./mellem

G Nava Naima Binti Lotte Pedersen

Open/Åben

VG1 Maitri's Sakya Nyima Tha-Chung Susanne Laurberg
G Ka Ta Ya's Maya-Lamleh Lotte Pedersen
 

International dogshow in Ballerup, judged by Jesper Ravn, DK  15 TT

Puppy/hvalp

SL, BOB puppy

Dawa's Joe-Joe Lamleh Marian & Karsten Olsen

Dogs/hanhunde

Champion

VG 1  CH Chilu's Ron Weasly Veronika Tell, S

Open/åben 

Ex 1 CAC, BOS, CACIB CH Araki Fantastic Freddy of Capedewi T. Hakamo/K. Sinclarie/F.Whitehead, FIN
Bitches/tæver

Champion

Ex. 1. BOB CACIB CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen

Junior

VG1 Falamandus Moi-Meme Annette Kattrup
VG2 Qanda Lhi's E' Jamba Elin & Jørgen Overby Kiel

Open/Åben

Ex 1 CAC, res. CACIB Lhazhal's Sis A-Zal Siri Wangen, N. 
Ex 2 Xcel's Enya-Lamleh Annette Kattrup
Ex 3 KaTaYa's Maya-Lamleh Lotte Pedersen
Ex 4 Jo-Jo Lamleh v. Verles Ricco A-B Nilsson, S
Ex 5 Tenzing Shakti of Lafayette B. Rytter Jørgensen 
Suff. Tenzing Sharna of Lafayette Pia & Anders Bjerring

Veteran

Ex. 1

Tenzing Pema Norbu B. Rytter Jørgensen
 

National Nyborg 5.9.08 judged by Andreas Schemel, A. 16 TT's

Babyuppy/baby

SL BOB puppy

Tenzing Kesar of Konrad Jørgen & Malene Nisbeth

Dogs/hanhunde

Champion

Ex. 1.  CH Patou's Gaio Gitte og Jan Fjeldsted

Junior

Ex 1 CAC, BOS E'Tscho-go-la Reting Sangmo La Mani Søren Therkelsen
Ex 2 Ômsikka's Astor af Ricko Anette Boye Andersen
VG 3 Patou's I'm a Fighter Maj-Britt Christensen/Eva Mathiesen
Mellem/intermed.  VG 1 Patou's Ishan De-Khela Lena Brøndberg
Bitches/tæver

Champion

Ex. 1.  BOB CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
Ex. 2. CH Patou's Miss Gispy Eva Mathiesen

Junior

Ex. 1 Patou's Isja De-Khela Nancy L. Nielsen
Ex. 2 Amazing Chiwa Despa Dorte Bloch Hansen
VG 3 Amazing Chiwa Dharma Charlotte Tøgersfelt
VG 4 Qanda Lhi's E-Jamba Elin & Jørgen Overby Kiel

Mellem/intermed. 

VG 1 Nava Naima Binti Lotte Pedersen

Open/Åben

Ex 1 CAC Patou's Hedda Eva Mathiesen
Ex 2 Patou's Gabriella Eva Mathiesen
Ex 3 KaTaYa's Maya Lamleh Lotte Pedersen
 

International, Vejen 17.8.08 judged by K.E.Johansson, S.

Puppy/hvalp

SL BOB puppy

Qanda Lhi's E-Jamba Elin & Jørgen Overby Kiel

Dogs/hanhunde

Champion

Ex. 1.  CH Dawa's Herkules Marina M. Due
Ex. 2 CH Patou's Gaio Gitte og Jan Fjeldsted

Junior

VG 1 Patou's I'm a Fighter Maj-Britt Christensen/Eva Mathiesen
VG 2 Ômsikka's Astor af Ricko Anette Boye Andersen

Mellem/intermed. 

Ex 1 CAC, CACIB. BOS Ti La Shu United Magic Colours Sabine & Katja Rauhut, Germany
VG 2 Patou's Ishan De-Khela Lena Brøndberg
VG 3 Mo Shu Frodo Lykke M. Simonsen

Open/Åben

Ex. 1 Dorjes Yab Re-Skong Ta Lena Larsman, Sweden
VG 2 Dawa's Dino Lamleh Marina M. Due
VG 3 Budha's Dadpa Lhamo Irene Hansen
Bitches/tæver

Champion

Ex. 1.  CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
Ex. 2 CH Ti La Shu Thats Magic Sabine & Katja Rauhut, Germany

Junior

Ex. 1 Patou's Isja De-Khela Nancy L. Nielsen
VG 2 Buddha's Gyalwa Kunga Lhamu Tine Boutrup
G Nava Naima Binti Lotte Pedersen
G Amazing Chiwa Despa Dorte Bloch Hansen

Open/Åben

Ex 1 CAC,CACIB, BOB Millington's Show Girl To Scapegrace Kejsa Andersson, Sweden
Ex 2 Patou's Hedda Eva Mathiesen
VG 3 Patou's Gabriella Eva Mathiesen
VG 4 Tenzing Shakti of Lafayette B. Rytter Jørgensen 
VG KaTaYa's Maya Lamleh Lotte Pedersen

 

National, Karlslunde, 26.7.08. Judged by Barbara Wood, USA

Baby/babypuppy

SL, BOB baby

Dawa's Joe-Joe Lamleh Marian & Karsten Olsen

Puppy/hvalp

SL BOB puppy

Qanda Lhi's E-Jamba Elin & Jørgen Overby Kiel

Dogs/hanhunde

Champion

Ex. 1. BOS CH Patou's Gabriel Ulla Jespersen

Mellem/intermed. 

Ex 1 CAC Ti La Shu United Magic Colours Sabine & Katja Rauhut
Bitches/tæver

Champion

Ex. 1.  CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen

Junior

Ex. BOB junior Mi-Ken-Tanna's Mani Fie of Morris Pia Skelmose

Open/Åben

Ex 1 CAC, BOB Ti La Shu Thats Magic Sabine & Katja Rauhut
Ex 2 Tenzing Shakti of Lafayette B. Rytter Jørgensen 
 

National, Rønne 13.7.08., judged by Ove Germunsson, S.

Bitch/tæver

Champion

Ex. 1. BOB CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen

Junior

Ex 1, CAC Falamandus Moi-Meme Annette Kattrup
VG 2 Nava Naima Binti Lotte Pedersen

Open/åben

Ex. 1  Xcel's Enya-Lamleh Annette Kattrup
VG2 KaTaYa's Maya-Lamleh Lotte Pedersen
 

International show in Brøndby 29.6.08, judged by Marion Spaving, GB

Puppy/hvalp

SL, BOB puppy Amazing Chiwa Diki Gitte Skettrup
SL Qanda Lhi's E-Jamba Elin & Jørgen Overby Kiel

Dogs/hanhunde

Champion

Ex. 1. BOB, CACIB CH Chambanya Dzay-Po Lamleh Janette Fröberg, SF

Junior

VG 1 Ômsikka's Astor af Ricko Anette Boye Andersen

Intermed./mellem

Ex. 1 Dawa's Dino-Lamleh Marina M. Due

Open/åben

Ex. 1 CAC CH Chambanya Gonpo Lamleh Janette Fröberg, SF

Bitch/tæver

Champion

Ex. 1 CH Taragiri Chu-Chu Lamleh Merethe Breilev

Junior

VG 1 Falamandus Moi-Meme Annette Kattrup
VG 2 Nava Naima Binti Lotte Pedersen

Open/åben

Ex. 1 BOS, CAC, CACIB Tenzing Shakti of Lafayette Bente Rytter Jørgensen
Ex. 2 Chambanya Dhen-Pa Lamleh Janette Fröberg, SF
Ex. 3 Xcel's Enya-Lamleh Annette Kattrup
Ex. 4 KaTaYa's Maya-Lamleh Lotte Pedersen
VG Blue Blossom Moe Morten & Birthe Porsild
 

National show in Varde, 31.5.08 judged by Marit Sunde, Norway. 

Hvalp/puppy - boys SL  Amazing Chiwa Dgaba Pia Legene
L Amazing Chiwa Dorje Dorthe Boeriis

Hvalp/puppy -  girls

SL - BOB hvalp

Qanda Lhi's E-Jamba Elin & Jørgen Overby Kiel
L Amazing Chiwa Despa Dorte Bloch Hansen
L Amazing Chiwa Dharma Charlotte Tøgersfelt

Dogs/hanhunde

Champion

 

Ex. 1 BOB CH Patou's Gabriel Ulla Jespersen
Ex. 2 CH Dawa's Herkules Marina M. Due

Intermed./mellem

VG 1 Ômsikka's Astor af Ricko Anette Boye Andersen

Open/åben

VG 1 Buddha's Dadpa Lhamo Irene M. Hansen

Veteran

Ex. 1. BOB veteran   CH KaTaYa's Eddie-Lamleh Merethe Breilev

Bitch/tæver

Champion

Ex.1  CK  BOS CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen

Junior

VG Lamlux Emma Brightly Søren Therkelsen

Intermed./mellem

Suff.  Tenzing Mi-Ka of Konrad Hanne Albæk Andersen

Open/åben

G Blue Blossom Margo Elin & Jørgen Overby Kiel
Ex. 1 CAC Sofie of Sjo-Who-Sji-Bib Søren Therkelsen
VG Buddha's Dronpa Tubten Tine Boutrup
 

International show in Hillerød, 3/5-08 Judged by Joyce O'Connor, Irland

Puppy

SL - BOB puppy

Amazing Chiwa Diki Gitte Skettrup

Dogs/hanhunde

Champion

Ex. 1, res. CACIB CH Patou's Gabriel Ulla Jeppesen
VG 2 CH Patou's Gaio Gitte og Jan Fjeldsted

Youth/Unghund

VG 1 Ömsikka's Astro af Ricko Anette Boye Andersen

**

** ** **

Open/åben

Ex 1, CAC, CACIB, BOB Izakhan's St Kasper Sol Duus, Norge
Ex 2 Brihtly's Excellent-Elliot Lena Oredsson, Sverige
VG 3 CH Chilu's Jr Jack Marina Andersson, Sverige
VG 4 CH I'Akimo Ha-Ma-Ni von Verles Ricco Marina Andersson, Sverige

Bitch/tæver

Champion

Ex. 1, res. CACIB CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
Ex. 2 CH Patou's Miss Gispy Eva Mathiesen

 

Youth/unghund

 

VG 1 Falamandus Moi-Meme Annette og Leif Kattrup
VG 2 Malishar's Ming Ma Taragiri Marianne D. Dons 
G Nava Naima Binti Lotte Pedersen

Open/åben

Ex 1, CAC, CACIB, BOS Patou's Hedda Eva Mathiesen
VG 2 Brigthly's Exciting Ey-Es Lena Oredsson, Sverige
VG 3 KaTaYa's Maya-Lamleh Lotte Petersen
VG 4 Schaka-Ta's Wah-Yanda Inger Johannessen, Norge
Sufficient Blue Blossum Margo Elin & Jørgen Kiel
 

National Show in Nyborg, 12.4.08 judged by Pieter Burema, Holland, 28 TT's

Baby

SL Amazing Chiwa Dorje Dorthe Boeriis
SL, BOB baby Amazing Chiwa Despa Dorte Boch Hansen

Dogs/hanhunde

Champion

Exc. 1  klub-CAC CH Dawa's Herkules Marina M. Due
Exc. 2  CH Silveridge McCloud Hermit Søren Therkelsen
Exc. 3 CH Patou's Gaio Gitte og Jan Fjeldsted

Youth/unghund

VG 1 Patou's Ishan de Khela Lena Brøndberg
VG 2  Gulgates Kanji Thaye Hanne Mathiesen

Intermed./mellemklasse

Exc. 1 Mo Shu Frodo Lykke M. Simonsen

Open/åben

Exc. 1, CAC BOS Patou's Hilton Hanne Jensen
Exc. 2 Buddha's Dadpa Lhamo Irene M. Hansen
Exc. 2 Tibatz Sherpa Susan & Jesper Durup

Veteran

Exc. 1 BOB veteran

CH KaTaYa's Eddie-Lamleh Merethe Breilev

Bitch/tæver

Champion

Exc. 1 CH Dawa's Miss Millecent Dan  & Lene Petersen
Exc. 2 Klub CAC CH Patou's Miss Gispy Eva Mathiesen
Exc. 3 CH KaTaYa's Ida-Ida Ruth Breilev

Youth/unghund

 

Exc. 1 BOB unghund/youth Malishar's Mingma-Taragiri Marianne D. Dons
Exc. 2 Nava Naima Binti Lotte Pedersen
VG 3 Patou's Isja De-Khela Nancy L. Nielsen
VG 4 Patou's Izzy De-Khela Dorthe Primdahl
G Raahøjs Ba-Mo Ang-Ki Shi Henrik Kjærholm

Open/Åben

Exc. 1, CAC, BOB Sofie of Sjo-Who-Sji-Bib Søren Therkelsen
Exc. 2 Patou's Hedda Eva Mathiesen
Exc. 3 Kataya's Maya-Lamleh Lotte Pedersen
Exc. 4 Patou's Gabriella Eva Mathiesen
Exc.  Kyang's To-Ma-Ka Jørgen og Ella Hansen
VG Maitri's Sakya Nyima Tha-Chung Susanne Laurberg
VG Blue Blossom Margo Jørgen & Elin Kiel 
 

National Næstved 23.3.08. Judged by Jesper Ravn, DK, 22 TT

Baby

SL Amazing Chiwa Diki Gitte Skettrup

Puppy

SL Falamandus Moi-Meme Annette og Leif Kattrup

Dogs/hanhunde

Champion

Exc. 1  BOS CH Patou's Hecktor Eva Mathiesen & Maj-Britt Christensen
Exc. 2  CH Patou's Gaio Gitte og Jan Fjeldsted

Youth/unghund

Exc. 1 Patou's I'm a Fighter Maj-Britt Christensen, Eva Mathiesen
Very good  Ömsikka's Astro af Ricko Anette Boye Andersen

Intermed./mellemklasse

Exc. 1 Dawa's Dino-Lamleh Marina M. Due

Open/åben

Exc. 1, CAC Patou's Hilton Hanne Jensen

Veteran

Exc. 1

CH KaTaYa's Eddie-Lamleh Merethe Breilev

Bitch/tæver

Champion

Exc. 1 CH Patou's Miss Gipsy Eva Mathiesen
Exc. 2 CH Dawa's Miss Millecent Dan  & Lene Petersen
Exc. 3 CH KaTaYa's Ida-Ida Ruth Breilev

Youth/unghund

Exc. 1 Patou's Isja De-Khela Nancy L. Nielsen
Very good Nava Naima Binti Lotte Pedersen

Intermed./mellem

 

Very good Tenzing Mi-Ka of Konrad Hanne Albæk
Good Blue Blossum Margo Elin & Jørgen Kiel

Open/Åben

Exc. 1, CAC, BOB Taragiri Chu-Chu lamleh Merethe Breilev
Exc. 2 Patou's Gabriella Eva Mathiesen
Exc. 3 Patou's Hedda Eva Mathiesen
Exc. 4 Xcel's Enya-Lamleh Annette Kattrup
Exc Kataya's Maya-Lamleh Lotte Pedersen
 
Int. Odense, 17.2.08. judged by Pirjo Aaltonen, Fl

Dogs/hanhunde

Puppy bitches

SL BOB puppy Jo'Lhi von Lu-Khang Hanne Mathiasen
SL Buddha's Gyalwa Kunga Lhamu Tine Boutrup

Champion

Ex. 1, BOS, CACIB CH Dawa's Herkules Marine M. Due
Ex. 2, res. CACIB CH Patou's Hecktor E.Mathiesen & M. Christensen
Ex. 3 CH Patou's Gabriel Ulla Jeppesen
Ex. 4 CH Patou's Gaio Gitte og Jan Fjeldsted

Junior

Ex. 1, CAC Mo Shu Frodo Lykke M. Simonsen
VG 2 Ömsikka's Astor af Ricko Anette Boye Andersen
VG 3 Patou's I'Am A Fighter M.Christensen & E. Mathiesen

Mellem/Intermed.

G Heruka-Cheerio Von Lu-Khang Dorte Hansen

Open/åben

 

Ex. 1 Patou's Hilton Hanne Jensen
Ex. 2 Buddha's Dadpa Lhamo Irene Hansen
VG 3 Tibatz Sherpa Susan og Jesper Durup

Bitch/tæver

Champion

Ex. 1, BOB CACIB CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
Ex. 2, res. CACIB CH Dawa's Lady Lucille Merethe & Ruth Breilev

Junior

Ex.1 Patou's Isja De-Khela Nancy L. Nielsen
VG 2 Nava Naima Binti Lotte Pedersen

Åben/open

Ex. 1, CAC Patou's Gabriella Eva Mathiesen
Ex. 2 Taragiri Chu-Chu Lamleh Merethe Breilev
Ex. 3 Cheeio Kyas-Ma Von Lu-Khang Hanne Mathiasen
 


 Flere resultater : 2005 - 2006 - 2007 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012- 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 

Klik på årstallet for at se de pågældende udstillingsresultater

 

Til top