Udstillingsresultater 2009

Christmas show Odense, 21.11.09 Judged by Marianne Holm Hansen, DK  

Baby puppy

SL BOB-Baby Lepadian's Ronja Lamleh Annette Kattrup
Puppy - dog SL BOS Patou's Kanzo Poul Quist
L Lhazhal's Enzo Lykke M. Simonsen
Puppy - bitch SL BOB puppy Patou's Joya Gitte Fjelsted

Hanner/Dogs

Champion

Ex 1 (4) CH Patou's Gaio Gitte Fjeldsted
Junior Ex 1, BOB junior (3) Dawa's Tie'N'Tails Lamleh Louise Meinert Niclasen
Mellem/interm.  Ex. 1 (5) Dawa's Joe-Joe-Lamleh Mariann Olsen
VG2 Tenzing Kesar of Konrad Malene Nisbeth & Jørgen Nisbeth
Åben/Open Ex 1, CAC (2) CH I'achimo Ha-Ma-Ni von Verles Ricco Marina C Andersson, S
VG 2 Gulgate's Kanji Thaye Hanne Mathiasen
G Omsikka's Astor af Ricko Annette Boye Andersen
G Patou's Ishan De-Kehla Lena Brøndberg
Veteran Ex. 1 BOB vet. BOB CH Dawa's  Herkules Marina M. Due

Tæver/Bitch

Champion Ex. 1. (2) CH Lamlux Emma Brightly Søren Therkelsen
Ex 2 (4) CH Dawa's Lady Lucille Merethe & Ruth Breilev
Ex 3 CH KaTaYa's Maya Lamleh Lotte Pedersen
Ex 4 CH Dawa's Miss Millecent Dan og Lene Petersen
Junior VG 1 Cheerio Ma-Lha Lu-Khang Vivi Topp Meyer
G Dari Tamba's Wangmo Rie Grønne
G Tenzing Kiki of Konrad Sanne Albæk Andersen
Åben/open Ex 1, CAC, BOS Xcel's Enya-Lamleh Annette og Leif Kattrup
Ex 2  (3) Buddha's Dronpa Thubten Tine Boutrup
Ex 3 Malishar's Mingma-Taragiri Marianne Dons
Ex 4 CH Ca-Ma-Mo's Alva Marina C. Andersen, S
Ex Patou's Isja De-Kehal Nancy Lykke Nielsen
VG Qanda Lhi's E'Jamba Elin & Jørgen Overbye Kiel
VG Patou's Honni Gitte & Jan Fjeldsted
G Nava Naima Binti Lotte Pedersen
 

International dogshow in  Herning 8.11.09, judged Annette Bystrup, DK 

Puppy/hvalp

SL Raahøj's Dino Niels Lanø
SL, BOB puppy Patou's Kasimir Eva Mathiesen

Dogs/hanhunde

Open/åben 

Ex. 1. BOS, CACIB Charan-Jit-Rogell Kyn Ellen Lind &Dennis Mauseth, N
Ex. 2 (3) CAC Buddha's Dasho Norbu Ole Nielsen & Anette Westerdal
VG3 Ômsikka's Astor af Ricko Anette Boye Andersen

Veteran

Ex 1 (2) BOB veteran CH Dawa's Herkules Marina M. Due
Bitches/tæver

Champion

Ex. 1. BOB CACIB CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
Ex. 2 (2) res.CACIB CH Taragiri Chu-Chu Lamleh Merethe Breilev

Junior

VG 1 Lokhi-Bella's Barca Ini Frank Andersen

Åben/Open

Ex 1, CAC (3) CH Rogell's Rah-Sha-Kira Trude Fjærli, N
 

International dogshow in  Herning, 7.11.09, Judged by Gert Christensen, DK

Puppy/hvalp

SL, BOB puppy Patou's Joya Gitte & Jan Fjeldsted

Dogs/hanhunde

Champion

Ex 1, (3) CH Buddha's Dadpa Lhamo Irene Hansen
  VG1 Dawa's Nice'N'Spicy-Lamleh Gitte Heinsen

Open/åben 

Ex. 1. BOB, CACIB, CAC Charan-Jit-Rogell Kyn Ellen Lind &Dennis Mauseth, N
Ex. 2 (4) Dawa's Dino Lamleh Marina M. Due
G Ômsikka's Astor af Ricko Anette Boye Andersen

Veteran

Ex 1 (2) BOB veteran CH Dawa's Herkules Marina M. Due
Bitches/tæver

Champion

Ex. 1. BOS CACIB CH Taragiri Chu-Chu Lamleh Merethe Breilev
Ex. 2 (3) CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen

Junior

VG 1 Lokhi-Bella's Barca Ini Frank Andersen

Åben/Open

Ex 1, CAC, res.CACIB (2) CH Rogell's Rah-Sha-Kira Trude Fjærli, N
 

National Køge, 24.10.09  - dommer Svend Løvenkjær, DK

Baby dog

SL, BOB Baby

Lepadian's Ronja Lamleh Annette Kattrup

Dogs/hanhunde

Junior

VG 1, BIR junior Dawa's Tye'N'Tails Lamleh Louise M. Nichlasen
Suff. Raahøj's Calsang Elene Beck

Mellem/intermed.

Good Dawa's Joe-Joe Lamleh Mariann Olsen
Good Tenzing Kesar of Konrad Malene & Jørgen Nisbeth
Åben/open VG 1 Dawa's Dino-Lamleh Marina Due
Veteran Ex 1 BIR vet./BIM Dawa's Herkules Marina Due
Bitch/tæver
Champion Ex 1, BIR Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
Junior Suff. Dari-Tampa's Wandmo Rie Grønne
Åben/open VG 1 Malishar's Mingma Taragiri Marianne Dons
Good Tenzing Kaya of Banday Bente Rytter Jørgensen
 

Klubshow , Års 10.10.09 - 13 TT's Dommer Diane Spavin, GB

Puppy/hvalp  han/dog

SL

Raahøj's Dino Niels Lanø

Puppy/hvalp tæve/bitch

SL, BOB puppy - BIS 4 Patou's Kasimir Eva Mathiesen

SL

Patou's Joya Gitte Fjeldsted

Hanner/dogs

Champion

Ex 1 BOS Patou's Gaio Gitte Fjeldsted

Åben/open

VG1 Ömsikkas Astor of Ricko Annette Andersen
VG2  Buddha's Dasho Norbu Tine Boutrup

Tæver/biches

Champion

Ex. 1. BOB Lamlux Emma Brightly Søren Therkelsen

Åben/open

Ex 1 CAC (2) KaTaYa's Maya Lamleh Lotte Petersen
Ex 2 (3) Patou's Isja de Khela Nancy Nielsen
VG 3 (4) Patou's Honni Gitte Fjeldsted
VG 4 Buddha's Eyul Kando Sangmu Tine Boutrup

KaTaYa's Maya blev DKCH på dagen. Klubben ønsker tillykke.

 

International Brøndby, 20.9.09.  Dommer Ligita Zake, LV

Dogs/hanhunde

Champion

Ex. 1. (2) res. CACIB CH Thanee's Check out for Me Anki Sjøberg, S
Ex. 2. CH Patou's Hecktor Maj-Britt Chistensen

Junior

Ex. 1 (4)

Dawa's Tie'N'Tails Lamleh 

Louise M. Nichlasen

Mellem/Interm.

VG1 Tenzing Kesar of Konrad Malene og Jørgen Nisbeth
VG2 Dawa's Joe-Joe Lamleh Karsten og Mariann M. Olsen

Open/åben 

Ex. 1, CAC, CACIB BOS

CH Brightly's Excellent Elliot

Lena Oredson, S. 

Veteran

Ex 1 BOB veteran (3) CH Dawa's Herkules Marina M. Due

Bitches/tæver

Champion

Ex. 1. (3)

CH Taragiri Chu-Chu Lamleh

Merethe Breilev

Ex. 2. (4)

CH Dawa's Miss Millecent

Dan Petersen

Ex. 3. CH Patou's Gabriella Maj-Britt Christensen

Mellem/Interm.

VG1

Qanda Lhi's E'Jamba

Elin og Jørgen Overby Kiel

Åben/open

Ex 1, CAC, CACIB BOB

Tripitaka Winter Blues

Christin Haldorsen, N

Ex 2 (2) res CACIB 

Ca Ma Mo's Alva

Marina Anderson, S

Ex. 3

CH Sumanshu Simply Irresistible

Anki Sjøberg, S

VG4 KaTaYa's Maya-Lamleh Lotte Pedersen
VG Malishar's Mingma-Taragiri Marianne Delholm Dons
 

International Brøndby, 19.9.09.  Dommer Pamela Runderkamp, NL

Dogs/hanhunde

Champion

Ex. 1. (3) CH Patou's Hecktor Maj-Britt Chistensen

Junior

VG1

Dawa's Tie'N'Tails Lamleh 

Louise M. Nichlasen

VG 2

Raahøjs Calsang

Elene Beck

Mellem/Interm.

Ex. 1 (4) Dawa's Joe-Joe Lamleh Karsten og Mariann M. Olsen
VG2 Tenzing Kesar of Konrad Malene og Jørgen Nisbeth

Open/åben 

Ex. 1, CAC, CACIB BOS

CH Brightly's Excellent Elliot

Lena Oredson, S. 

Veteran

Ex 1 BOB veteran (2) CH Thanee's Check out for Me Anki Sjøberg, S

Bitches/tæver

Champion

Ex. 1. res. CACIB (2)

CH Taragiri Chu-Chu Lamleh

Merethe Breilev

Ex. 2, (4)

CH Patou's Gabriella

Maj-Britt Christensen

Ex. 3 CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen

Mellem/Interm.

G

Qanda Lhi's E'Jamba

Elin og Jørgen Overby Kiel

Åben/open

Ex 1, CAC, CACIB BOB

Tripitaka Winter Blues

Christin Haldorsen, N

Ex 2 (3)

CH Sumanshu Simply Irresistible

Anki Sjøberg, S

Ex. 3

KaTaYa's Maya-Lamleh

Lotte Pedersen

Ex 4 Malishar's Mingma-Taragiri Marianne Delholm Dons
 

International dogshow Hillerød, 16.8.09. Judged by Elsbeth Clerk, CH

Puppy/hvalp

SL, BOB puppy

Dawa's Tie'N'Tails Lamleh

Louise Meinert Nicklasen

Dogs/hanhunde

Junior

Ex. 1. (2)

Dawa's Joe-Joe Lamleh

Karsten og Mariann M. Olsen

VG 2

Raahøjs Calsang

Elene Beck

VG3

Tenzing Kesar of Konrad

Malene og Jørgen Nisbeth

Open/åben 

Ex. 1, CAC, CACIB BOB

CH Brightly's Excellent Elliot

Lena Oredson, S. 

Bitches/tæver

Champion

Ex. 1. res. CACIB (2)

CH Dawa's Miss Millecent

Dan Petersen

Ex. 2, (3)

CH J'Tui Lamleh v. Kamal a Schila

Merethe Breilev

Junior

Ex. 1

Tenzing Kiki of Konrad

Sanne Albæk Andersen

Mellem/Interm.

VG 1

Qanda Lhi's E'Jamba

Elin og Jørgen Overby Kiel

VG 2

Blue Blossom Nadja

Christan Bendix

Åben/open

Ex 1, CAC, CACIB BOS

Malishar's Mingma-Taragiri

Marianne Delholm Dons

Ex. 2 (4)

CH Sumanshu Simply Irresistible

Anki Sjøberg, S

Ex. 3

Tenzing Kaya of Banday

Bente Rytter Jørgensen

 

National, Rønne 5.7.09 Judged by Ole Staunskær, DK

Bitch/tæver

Champion

Ex. 1. BOB CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen

Åben/open

2 p. Amazing Chiwa Despa Dorte Hansen
 

International dogshow in  Vejen 14.6.09, judged by Hans Erik Petersen, DK 

Puppy/hvalp

SL, BOB puppy

Dawa's Nice'N'Spicy-Lamleh Gitte Heinsen

Dogs/hanhunde

Champion

Ex. 1. BOB, CACIB CH Patou's Hecktor Maj-Britt Christensen
Ex. 2, res. CACIB CH Patou's Gaio Jan og Gitte Fjeldsted
VG3 CH Patou's Hilton Hanne Jensen 

Open/åben 

VG1 Ômsikka's Astor af Ricko Anette Boye Andersen
Bitches/tæver

Champion

Ex. 1. BOS CACIB

CH Patou's Gabriella

Maj-Britt Christensen

Ex. 2, res. CACIB

CH Taragiri Chu-Chu Lamleh

Merethe Breilev

Ex. 3 CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
Ex. 4 CH J'Tui Lamleh v. Kamal a Schila Merethe Breilev

Mellem/Interm.

VG1 Qanda Lhi's E'Jamba Elin og Jørgen Overby Kiel

Åben/open

VG1 KaTaYa's Maya-Lamleh Lotte Petersen
VG2 Buddha's Gyalwa Kunga Lhamu Tine Boutrup
 

International dogshow in Vejen judge by  Ramune     LV

Dogs/hanhunde

Champion

Ex. 1. BOS, CACIB CH Patou's Hecktor Maj-Britt Christensen
Ex. 2, res. CACIB CH Patou's Gaio Jan og Gitte Fjeldsted

Open/åben 

Ex. 1 CAC Buddha's Dasho Norbu Ole Nielsen & Anette Vesterdal
Bitches/tæver

Champion

Ex. 1, BOB, CACIB CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
Ex. 2, res. CACIB CH Patou's Gabriella Maj-Britt Christensen
Ex. 3 CH J'Tui Lamleh v. Kamal a Schila Merethe Breilev
Ex. 4 CH Taragiri Chu-Chu Lamleh Merethe Breilev

Mellem/Interm.

Ex.1 Qanda Lhi's E'Jamba Elin og Jørgen Overby Kiel

Åben/open

Ex. 1 CAC KaTaYa's Maya-Lamleh Lotte Petersen
 

International Ålborg, 2.5.09. Judged by Cathy Delmare, Irland

Puppy/hvalp

SL, BOB puppy

Loki-Bella’s Barca Esta Irene Overgaard

L

Loki-Bella's Barca Ini Frank Hansen

Bitch/tæver

 

Champion

 

Ex. 1. BOB Lamlux Emma Brightly Søren Therkelsen
Ex 2. Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
 

Clubshow in Karlslunde, 25.4.09. Judged by Mark James GB.  

Baby dog SL, BOB baby Dawa's Tie'N'Tails Lamleh Louise M. Nichlasen
  SL BOB puppy Raahøjs Calsang Elena Beck
Dogs/hanhund

Champion

Ex. 1. BOS CH Patou's Hecktor Maj-Britt Christensen
Ex. 2 CH Patou's Gaio Jan og Gitte Fjeldsted

Junior

VG 1 Dawa's Joe-Joe Lamleh Karsten og Mariann M. Olsen
VG 2 Tenzing Kesar of Konrad Jørgen og Malene Nisbeth

Bitches/tæver

Champion

Ex. 1 BOB CH Lamlux Emma Brightly Søren Therkelsen
Ex. 2 CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen
Ex. 3 CH Dawa's Lady Lucille M. & R. Breilev

Junior

VG 1 Tenzing Kiki of Konrad Sanne Andersen
Good Amazing Chiwa Emyo Vivian Glejbøl

Intermed/Mellem

VG 1 Falamandus Moi-Meme Annette Kattrup
VG 2 Mic-Ken-Tanna's Mani Fie of Moris Pia Skelmose
Suff.  Lepadian's Night Nagel of Moris Pia Skelmose

Open/åben

Ex. 1, CAC Patou's Gabriella Maj-Britt Christensen
Ex 2 KaTaYa's Maya-Lamleh Lotte Pedersen
VG 3 Xcel's Enya-Lamleh Annette Kattrup
VG 4 Patou's Isja De-Khela Nancy Nielsen
VG  Malishar's Mingma Taragiri Marianne D. Dons
 

National Hedensted 19.4.09.  17 TT - judged by Miodrag Vretenicic, Montenegro 

Baby dog SL Dawa's Tie'N'Tails-Lamleh Louise M. Nichlasen
Baby bitch BOB  SL, BOB baby Dawa's Hot'N'Tot-Lamleh Anni Skytte
Puppy bitch SL BOB puppy Lhoki-Bella's Barca Ini Frank Andersen
Dogs/hanhund

Champion

Ex. 1 (2) CH Patou's Gaio Jan og Gitte Fjeldsted

Junior

Ex. 1 Dawa's Joe-Joe-Lamleh Marian Olsen

 

Ex. 1 BOB, CAC E'Tschö-Go-La Reting Sangmo La Mani Søren Therkelsen
Ex. 2 (3) Ômsikka's Astor af Ricko Anette Boye Andersen
Ex. 3 (4) Patou's I'm a Fighter Maj-Britt Christensen

Open/åben

Ex. 1 CH Brightly's Excellent-Elliot Lena Oredsson, S. 

Bitches/tæver

Champion

Ex. 1 BOS CH J'Tui-Lamleh Kamal a Schila Merethe Breilev

 

Intermed/Mellem

Ex. 1 CAC (2) Amazing Chiwa Despa Dorte Hansen
Ex. 2 Patou's Isja De-Khela Nancy & Per Nielsen
Ex. 3 Buddha's Gyalwa Kunga Lhamu Tine Boutrup

Open/åben

Ex. 1 (3) KaTaYa's Maya-Lamleh Lotte Pedersen
Ex. 2 Patou's Gabriella Maj-Britt Christensen
Ex. 3 Brightly's Exciting Ey-Es Lena Oredsson, S. 
 

Int. Fredericia 14.2.09. Judged by Dan Erichsen, S. 

Dogs/hanhund

Champion

Ex. 1. BOS, CACIB CH Patou's Gaio Jan og Gitte Fjeldsted

Interm./Mellemkl.

VG 1 Ômsikka's Astor af Ricko Anette Boye Andersen

Open/åben

Ex. 1, CAC, res. CACIB Buddha's Dadpa Lhamo Irene Hansen

Bitches/tæver

Champion

Ex. 1 BOB, CACIB CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen

Junior

G Qanda Lhi's E'Jamba Elin og Jørgen Overby Kiel

Intermed/Mellem

Ex. 1  Patou's Isja De-Khela Nancy & Per Nielsen
G Buddha's Gyalwa Kunga Lhamu Tine Boutrup
G Nava Naima Binti Lotte Pedersen

Open/åben

Ex. 1, CAC, res. CACIB KaTaYa's Maya-Lamleh Lotte Pedersen
 

National show in Nyborg, judged by Birthe Scheel, DK - 14 TT's

Puppy/hvalp dog

SL, BOB puppy

Tenzing Kasar of Konrad Malene og Jørgen Nisbeth

Puppy/hvalp bitch

SL

Brightly's Funny Thaye-Lii *

Dogs/hanhunde

Champion

Ex 1 BOS CH Patou's Grand Gordon Rikke Jeppesen
Ex 2 CH Patou's Gaio Gitte & Jan Fjeldsted

Junior

Ex 1 CAC,  Dawa's Joe-Joe-Lamleh Karsten og Marian Olsen

Open/åben 

VG 1 Buddha's Dadpa Lhamo Irene Hansen
Bitches/tæver

Champion

Ex. 1.  CH Dawa's Miss Millecent Dan Petersen

Junior

VG1 Amazing Chiwa Despa Dorte B. Hansen
G Qanda Lhi's E' Jamba Elin & Jørgen Overby Kiel
Mellem/intermed.

 Ex 1

Patou's Isja De-Khela Nancy & Per Nielsen

VG 2

Nava Naima Binti Lotte Pedersen
Åben/Open

Ex 1, CAC BOB

Lamlux Emma-Brightly Søren Therkelsen
Ex 2  Malishar's Mingma-Taragiri Marianne D. Dons
Ex. 3 KaTaYa's Maya-Lamleh Lotte Pedersen
 


 Flere resultater : 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2010 - 2011 - 2012- 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 

Klik på årstallet for at se de pågældende udstillingsresultater

 

Til top